Belli aralıklarla seninle sırları asla çözülemeyen garip olaylardan bahsedeceğimiz Gizemli Olaylar Serisi‘nin ilki ile karşındayız! Bugünkü konumuz; köprüden geçen köpeklerin intihar etmesi ile ünlenen İntihar Köprüsü, namı diğer Overtoun köprüsü. 

Overtoun Köprüsü, İskoçya’nın Batı Dunbartonshire bölgesinin Milton yakınlarında yer alıyor. Overtoun Kalesine gidilmek için kullanılan bir köprü olan Overtoun köprüsü, 2 metre uzunluğuyla tarihi bir yapı olarak ziyaret ediliyor. Yine de köprünün bu kadar bilinir olmasının sebebi tarihi değil, üzerinde yaşanan esrarengiz olaylardan kaynaklanıyor. Bu olaylardan sonra “İntihar Köprüsü” olarak anılmaya başlanan Overtoun, günümüzde birçok insanın gitmeye korktuğu bir köprü olarak adını duyuruyor. Peki bu bahsedilen esrarengiz olaylar nedir?

Overtoun Köprüsü, 1859 yılında yapılmaya başlanıyor. 1950 yılında ise -yani köprü kullanıma açıldıktan bir yıl sonra- köprüde ilginç bir olay yaşanıyor. Overtoun Kalesi’ne ziyaret yapmak isteyen bir kişi yanında köpeği ile köprüden geçiyor. Ziyaretçi ve köpeği sorunsuz bir şekilde köprüye girerek ilerliyorlar fakat köprünün ortasına geldiklerinde ziyaretçi, köpeğinin hareketlerinin değiştiğini fark ediyor. Sinirli tavırlar sergileyen köpek, aniden sahibinin elinden kurtularak köprüden atlıyor. 

Üstelik Overtoun Köprüsü’nde olan olaylar bununla da sınırlı kalmıyor. 1950 yılından sonra köpeğiyle köprüden geçen tüm ziyaretçilerin köpekleri aynı tepkiyi vererek intihar ediyor. O günden günümüze kadar köprüden atlayarak intihar eden köpeklerin sayısı 600’ü geçiyor. Bütün olaylar bu kadar da değil. Köprüden atlayan tüm köpeklerin ölümleri aynı şekilde gerçekleşiyor. Köpeklerin hepsi köprünün başında sakin bir şekilde yollarına devam ederken köprünün ortalarına doğru agresifleşmeye başlıyor. Hırlamalar, sinirlenmeler ve sahiplerinin elinden kurtulmalar… 

Olayları daha da ilginçleştiren durum ise bütün köpeklerin hep aynı noktadan ve aynı hizadan atlayarak intihar etmesi. Köpek intiharlarının bu şekilde artmasıyla bölge halkı da çeşitli teorilerde bulunuyor. 

Halkın Teorisi: Overtoun Kalesi’nin Kötü Ruhları 

Halka göre Overtoun Kalesi içerisinde kötü ruhlar bulunuyor ve bu kötü ruhlar, köpeklerin kaleye girmesini istemiyor. Bu nedenle onları lanetleyerek intihar etmelerini sağlıyor. 

Bilim İnsanlarının Teorisi: Koku 

Hayvan davranışları uzmanı Dr. David Sand araştırma yapmak amacıyla Overtoun Köprüsü’ne gidiyor. Yaptığı çeşitli araştırmalar sonucunda ise köprünün altında vizonların yaşadığını söylüyor. Vizonların yaydığı koku, köpekleri sinirlendiriyor ve köpekler kokunun kaynağını bulmak amacıyla refleks olarak köprüden atlıyor. Bütün bu açıklamalara rağmen halk, köpeklerin aynı hizadan aynı şekilde atlamasının bilimle açıklanamayacağına inanıyor. 

Bu olayların ardından köprünün her tarafına ziyaretçilerin köpeklerini sıkı tutmaları gerektiğine dair notlar asılıyor. Peki sen bu konuda ne düşünüyorsun? Desteklediğin bir teori var mı? Konuyla ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutma! (: 

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.