Geçmişten bugüne ölüm en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kimileri için bir son, kimileri için bir başlangıç gibi görülen ölüm; bazıları için oldukça korkutucu olabiliyor. Geçmiş dönemlerde ölülerin mezardan çıkacağı düşüncesi oldukça yaygındı. Bu nedenle ölülerin mezardan çıkmaması için çeşitli önlemler alınırdı. Bu önlemlerden bazılarını senin için listeledik. Hadi birlikte göz atalım!✨

Ölüleri Ayaklarından Bağlamak

Polonya’da 17. yüzyıla tarihlenen bir mezarla karşılaşan arkeologlar, asma kilitlerle ayaklarından zincirlenmiş ceset buldular. Uzmanların yorumlarına bakıldığında bu durumun üst düzey güvenlik tedbiri olarak kullanıldığını anlayabiliriz. Özellikle vampir olduğu düşünülen insanlara uygulandığı söyleniyor.

Ölülere Demir Çubuk Saplamak

Avrupa’nın Orta Çağ döneminde, insanlar yürüyen ölülerden bir hayli korkuyordu. Bu nedenle dirilen ölüler hakkında çeşitli batıl inançlara da sahiplerdi. Bu nedenle ölülerin dirilmemeleri için çeşitli yöntemler tercih ediyorlardı. Bunun arasında en popüler olan ise; ölülerin göğüslerine demir çubuk saplamaktı. Göğüsüne demir çubuk saplanan ölü, o şekilde defnedilirdi. Bu sayede o kişinin tekrar dirilmeyeceğinden emin olunuyordu.

Ölünün Ağzını Tuğlayla Kapatmak

Geçmiş yüzyıllarda ölülerin, tekrar canlanarak insanlara zarar vereceğine dair inançlar bulunuyordu. Bu durumun yanı sıra bir hastalık sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin dirildiğinde hastalık bulaştıracağı inancı da oldukça yaygındı. İtalya Venedik’te 16. yüzyıla ait olan bir mezarda ağzı tuğla ile kapatılmış bir iskelet bulundu. Bilim insanlarına göre o dönem yaygın olan veba salgını nedeni ile hayatını kaybeden bir kişinin ağzı, hastalığı yayamaması amacıyla bir tuğlayla kapatılmıştı.

İç Organları Yakmak

Ağızlarına tuğla örtmenin yeterli gelmediği durumlarda ise hastalık sebebiyle ölen kişilerin iç organları yakıldıktan sonra gömülüyordu.

Ağırlıklarla Gömmek

Gömülen cesetlerin dirilerek kendilerine zarar vereceğine inanan Antik Yunan halkı, mezarların üzerini kapatmak için çeşitli yöntemler kullanıyordu. Bu nedenle mezarların üzeri büyük kayalarla kapatılıyor, bazı mezarların üzerine ise seramikler ya da taşlar yerleştiriliyordu.

Daha fazla bu tarz içerik için Tarih kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.