Kediler ve köpekler her evin neşesi! Sevimli dostlarımızın sağlıklı ve mutlu olmaları da oldukça önemli. Hepimizin bildiği gibi kedi ve köpekleri bitkilerden uzak tutmak zorlayıcı olabiliyor. Üstelik meraklarına yenik düşerek bitkilerin tadına bakmak isteyebiliyorlar. Genellikle bitki yemelerinde sorun olmasa da bazı bitkiler var ki, sevimli dostlarımıza zarar verebiliyor. Bu nedenle eve alınan bitkilere dikkat etmek oldukça önem taşıyor. Bu yazımızda kediler ve köpekler için zararlı olan bitkilerden bahsettik. Öyleyse hadi bakalım neler varmış?

Kalanşo Çiçeği

Avize çiçeği adıyla da bilinen kalanşo, evcil hayvanlar için zararlıdır. Bunun nedeni ise gastrointestinal belirtilerin meydana gelmesine sebep olan toksinler içermesidir. Evcil dostlarımızın bu bitkiyi tüketmesi durumunda; salya akıntısı, ishal ve kusma gibi belirtilere sebep olur. Ayrıca kalanşo çiçeğinin çok miktarda tüketilmesi, kalp aritmisi ve nöbet gibi ciddi problemlere de yol açabilir.

Siklamen

Fars menekşesi adı ile de bilinen siklamenler, kedi ve köpekler için oldukça zararlıdır. Siklamenlerin yumur ve kök kısmı, evcil dostlarımız için en zehirli bölgelerdir. Bu bitkiyi yiyen kedi ve köpeklerde; ishal, şiddetli kusma, nöbet ve kalp ritminde artış gibi semptomlar gözlemlenebilir. Üstelik müdahale edilmemesi durumunda hayati tehlike de oluşturabilir.

Difenbahya

Ağlayan çiçek adıyla da bilinen difenbahya, hemen hemen her evde karşımıza çıkıyor. Bu bitkinin, sevimli dostlarımız tarafından yenmesi ise oldukça tehlikeli. Difenbahya yiyen hayvanların ağzında tahriş meydana gelir. Difenbahyanın içerisinde kusma, yutma güçlüğü, salya akıntısı gibi problemlere neden olabilecek kalsiyum oksalat kristalleri bulunur. Bu nedenle bu bitkiye maruz kalmak, evcil dostlarımız için rahatsız edici bir deneyime neden olur.

Aloe Vera

Aloe vera, cildimizin dostu olsa da evcil hayvanlarımızın düşmanı… Bu bitki, gastrointestinal rahatsızlıklara sebep olabilir. İçeriğindeki jölemsi sıvı, evcil dostlarımız için toksik bir özelliğe sahiptir ve bu nedenle onların bağırsaklarında rahatsızlıklara yol açar.

Fil Kulağı

Fil kulağı bitkisi de evcil hayvanlar için zararlı bir bitki olarak bilinir. Fil kulağının yaprakları; özellikle kediler ve köpekler için toksik maddeler içerir. Bu maddeler; sindirim sistemi problemlerine, kalp atış hızının artmasına, titremeye, solunum problemlerine sebebiyet verebilir.

Salon Sarmaşığı

Patos sarmaşığı adıyla da bilinen salon sarmaşığı, evcil dostlarımız için zararlı bitkiler arasında yer alır. Bu bitkinin hayvanlar tarafından tüketilmesi durumunda; çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları, nefes alma güçlüğü, mide bulantısı, kalp ritminde yavaşlama gibi olumsuz durumlar görülebilir. Ayrıca bitkinin dikenleri ve keskin tüyleri, evcil dostlarımız ağız ve boğazını tahriş edebilir.

Para Çiçeği

Para çiçeği de evcil hayvanlar için zararlı bir bitkidir. Para çiçeği yapraklarının yenmesi durumunda; sindirim sorunları ve mide bulantısı yaşanabilir. Ayrıca, para çiçeğinin keskin kenarları ve dikenleri evcil dostlarımızın ağızlarını veya boğazlarını tahriş edebilir.

Daha fazla bu tarz içerik için Hayvanlar Alemi kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.