Evde yetiştirilen bitkiler sadece dekoratif bir görüntü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birçok fayda da sunar. Ev ortamında doğru bitkileri seçerek hem estetik bir hava yaratabilir hem de sağlık açısından önemli katkılar elde edebilir. Her evde bulunması gereken 10 faydalı bitkiyi senin için derledik. Keyifli okumalar! 🪴

Aloe Vera

Cilt bakımı söz konusu olduğunda adını sık sık duyduğumuz aloe vera, evde yetiştirilmesi en kolay bitkilerden biri! Bakım alanında sıkça kullanılan ve az ilgiyle büyük verim sağlayan bir bitki olması da cabası. Güneş ışığı seven aloe vera, özellikle cilt problemlerine iyi gelir. Evin güneş alan bir bölgesinde kolaylıkla bakımını sağlayabilirsin.

Salon Sarmaşığı (Pothos)

Evde bakılacak bitkilerden bahsedilirken akla ilk gelenlerden biri pothos, yani salon sarmaşığıdır. Bakımı kolay ve göz alıcı görünümüyle salonlara renk katan bu bitki, havayı temizler ve genellikle gölge alanlarda yetiştirilir. Özellikle yüksek alanlara yerleştirilmesi tavsiye edilir. Bunun sebebi ise bitkinin boyu oldukça uzun olmasıdır. Aynı zamanda bu bitki, NASA’nın yayınladığı listede ilk sırada yer alır.

Kurdele Çiçeği

Hem dekoratif hem de havayı temizleme özelliğine sahip olan kurdele çiçeği, genellikle asılarak kullanılır. Bu sayede ortamın havasını değiştirecek estetik bir güzellik sağlar. Üstelik ev dışında ofislerde de sıklıkla kullanılır. Havayı temizleme özelliği nedeniyle oksijen bitkisi olarak da adlandırılır. Çok hızlı gelişir. Evde ise doğrudan güneş ışığı almayan fakat aydınlık bir ortama yerleştirilmelidir.

Paşa Kılıcı

Paşa kılıcı, ülkemizde en sevilen ve evde en sık tercih edilen bitkilerden biridir. Gece karbondioksiti emerek oksijen salgıladığı için yatak odaları için idealdir. Bakımı kolay ve faydaları saymakla bitmez. NASA’nın açıkladığı bitkiler listesinde paşa kılıcı da yer alır.

Kauçuk Bitkisi

Mobilyalardan yayılan kimyasalları havadan temizler ve bakımı oldukça kolaydır. Güneş ışığına ihtiyaç duyar ve dekoratif bir görünüme sahiptir. Kabuğu kesildiğinde içerisinde latex isimli beyaz bir sıvı akar. Bu sıvıdan yapışkan elde edilir ve bu nedenle kauçuk bitkisi olarak anılır. Haftada bir sulanması ve iyi bir güneş ışığı alan yere konumlandırılması yeterlidir.

Areka Palmiyesi

Yüksek alanlara yerleştirildiğinde göz alıcı bir bitki olan Areka palmiyesi, havayı temizler ve nem dengesini sağlar. Bakımı için yalnızca güneş ışığı ve hava gereklidir. Bu nedenle en uygun yer, cam kenarı olacaktır.

Orkide

Zarif ve estetik bir görünüme sahip olan orkide, özellikle yatak odalarında tercih edilir. Bunun nedeni ise geceleri karbondioksiti emerek oksijen yaymasıdır. Güneş ışığı ve özel bakım gerektirir ve bu nedenle zahmetli bir çiçektir. Suya doyması gereken orkideler, ilgi isteyen bitkiler arasında yer alır.

Barış Çiçeği

Parlak yapraklarıyla enerji veren bir bitki olan barış çiçeği, havayı temizler ve bakımı kolaydır. Canlı ve parlak yapraklarıyla gönülleri fetheden bu çiçek, yelken çiçeği adıyla da bilinir. Bakımı konusunda dikkatli olmakta fayda vardır bu nedenle güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Bulunduğu ortamdaki havayı, zararlı maddelerden temizler. Her evde bulunması gereken bitkiler arasında yer alır.

Lavanta Çiçeği

Sadece güzel görünümüyle değil, aynı zamanda yatıştırıcı kokusuyla da bilinen lavanta çiçeği, stresi azaltır ve hoş bir atmosfer oluşturur. Migrene iyi gelen lavantalar, kan basıncını düzenler. Üstelik kokusu sivrisinek, karasinek, pire ve güveleri uzak tutar.

Bu bitkiler hem evine renk katacak hem de sağlığına fayda sağlayacak!💖

Daha fazla bu tarz öneri için Ev & Yaşam kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.