Türk tiyatro ve sinema tarihinin önemli oyuncuları arasında yer alan Zeki Alasya, bundan tam 8 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Bizler de onu anmak için biraz filmlerinden bahsedelim istedik. Unutulmaz pek çok karaktere hayat veren Zeki Alasya’nın yine unutulmaz olan filmlerinden bazılarını derledik. Işıklar içinde uyu büyük usta. ?

Şaka Yapma

Zengin bir adamın, at arabacısı bir gence arabasıyla çarpmasıyla gelişen olayları konu alan bu komedide, hastaneye kaldırılan yaralı gencin çok az ömrü kaldığı öğrenilir. Onun bu durumundan yararlanmak isteyen reklamcılar para kazanmak için bir yardım kampanyası başlatırlar ve olaylar komik bir şekilde gelişir. Petrol Kralları Para sıkıntılarından dolayı evlerini satmak zorunda kalan iki arkadaş evlerinin bahçesinde petrol bulunca evi satmaktan vazgeçer ve mahallelerinde yaşayan karaborsacı ve tefeci bir adama karşı mücadeleye başlarlar.

Nereden Çıktı Bu Velet

Filmde miras kavgası nedeniyle öldürülmek istenen küçük bir çocuğu tesadüfen bulan iki arkadaşın başına gelen komik olaylar anlatılıyor.

Vay Başımıza Gelenler

Hapishaneden çıkan iki genç ve mahalle arkadaşları zengin olma hayaliyle bir soygun planı yaparlar. Ancak soygunu yaparken başlarına gelmedik kalmaz…

Köyden İndim Şehire

Filmde, buldukları defineyi bozdurmak için Ankara’ya giden dört kardeşin hikâyesi konu edilir. Tarlalarında altın bulan dört kardeş bunu herkesten gizler. Devletin haber alıp altınlara el koymasından korkarlar. Bu yüzden kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’yı bulmak için Ankara’ya giderler. Kardeşlere evini açan Ali Rıza da altınları ele geçirmenin hesabını yapmaktadır. Kardeşler de altınları Ali Rıza’dan kurtarma derdindedir. Bu kovalamaca iki tarafın da hayal edemediği bir sona sürüklenecektir.

Mavi Boncuk

Filmde, ünlü bir şarkıcıyı kaçıran bir grup arkadaşın hikâyesi konu edilir. Emel Sayın’ı dinlemeye giden altı arkadaş hesabı ödeyemeyince dayak yer. Gazinocudan intikam almak için Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler. Plan başarıyla uygulanır. Ancak evin çatı katında tuttukları Emel Sayın’la zaman içinde arkadaş olurlar. Bu arada gazinocudan istedikleri fidye de kabul edilir. Ancak Emel Sayın’ın gitmek istememesi arkadaşları zor durumda bırakacaktır.

Cafer’in Çilesi

Cafer yaşlı teyzesiyle eniştesinin köşkünde beraber kalmaktadır. Akrabaları kaplıca tedavisi için Romanya’ya gider. Cafer mahalle bakkalının kızı Gülseren’e (Filiz Ersürer) aşıktır. Ayrıca Cafer mahalleden başka dünyayı bilmeyen kendi halinde saf biridir. Bu sırada köşkte yalnızken askerlik arkadaşı Refikle karşılaşır. Refik, işsiz güçsüz hovarda geçinen biridir. Bir gece beraber eğlenmek için pavyona giderler. Burada başlarına çeşitli işler açarlar. Ayrıca köşkü pansiyon haline getirip kiracı alırlar. Cafer’in akrabaları geri dönünce işler iyice sarpa sarar.

Dönme Dolap

Yıllarca eczacılık fakültesine girmek için uğraşan Selami, kıskanç karısı Lamia ve çapkın arkadaşları Lütfü’nün güldürüsü. Lamia’nın kıskançlıkları iki arkadaşı yalan söylemek zorunda bırakır. Ancak bu küçük yalan iki arkadaşın başını derde sokar.

Davetsiz Misafir

Son derece kibar bir kişiliğe sahip olan Halim Bey bankadaki veznedarlık görevinden İstanbul’a tayin edilir. Halim Bey ve ailesi burada tanıştığı bir gencin evinde kalmaya başlar. Ancak kendisine çok benzeyen bir hırsız bankayı soymak için ile onun yerine geçince ortalık karışır. Yanlış Numara Polis Memuru Erol, tarihî eser kaçakçılarını yakalamak için görevlendirilmiştir. Bu görev için çeteyle bağlantısı olan Karen’in kaldığı otelde çalışmaya başlar. Otelde tanışıp arkadaş olduğu Sami de Karen’e âşık olmuştur. Erol hem Karen’i takip edecek hem de Sami ile ilgilenecektir.

Son olarak, onu Cennet Mahallesi’ndeki komiser rolü ile analım:

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.