Yine bir nostaljik bir yazı geliyor, hazır mısın? Dün tarihler 10 Mart 2024’ü gösteriyordu ve o gün binlerce kez kurtardığımız bir karakterin kurtarıcısının günüydü!

Uçan balıklar, kanatlı kaplumbağalar, nereden geldiği belli olmayan füzeler, cinsini çözemediğim kahverengi yaratıklar, gümüş renkli ne olduğunu anlamadığım bir şeyler fırlatan yeşil renkli yaratıklar, gri temaya sahip bölümdeki gerilim müziği, sualtı bölümündeki rahatlatıcı tema müziği, pembe elbisesiyle defalarca kaçırılan prenses…

Bunlar neyi hatırlattı? Çocukluğumuzun efsanevi kahramanı Mario ve evin dışlanan oğlu olan Luigi’yi elbette… Luigi’yi neden sevmediler?

Neden Super Mario Günü 10 Mart’ta kutlanıyor?

İlk kez yayınlandığı gün gibi düşünülse de, spesifik bir sebebi yok. Mart’ın “İngilizce” dilindeki “March” kelimesinin ilk 3 harfi ve 10 sayısı yan yana getirildiğinde ortaya “MAR10” çıkıyor. Bu da “Mario” diye okunabilmekte…

“Mario” karakteri ilk ne zaman ortaya çıktı?

İlk olarak başka bir efsanevi oyun olan “Donkey Kong” oyununda karşımıza çıkmış ve tanıtılmıştı. İlk ismi Bay Jumpman ve ilk mesleği ise “Marangozluk”… Nintendo’nun teliflerini devralmasıyla ismi “Mario”, mesleği ise “Tesisatçı” olmuştur.

Ya oyunun tarihçesi?

Nintendo’nun devralmasıyla geliştirilmeye başlanan oyunun temeli, Bowser ve kötü adamlarını geçip, Prenses Toadstool’u kurtarma üzerine dayanmaktadır. İlk olarak 1981 yılında Japonya’da piyasa sürülen oyun, 7’den 77’e herkesin sevdiği bir oyun konumunda ve popülaritesini korumaktadır.

Ve yaratıcısı…

Süper Mario oyunlarının yaratıcısı Shigeru Miyamoto’dur. Yarattığı her oyun dünya çapında ünlenmiş durumdadır. Bu oyunlardan bazıları; “The Legend of Zelda, Donkey Kong ve Star Fox” gibi oyunlardır.

Oyun üzerine kurulu ilk Hollywood Filmi’ne sahip olduğunu biliyor muydunuz?

1993 yılında ilk defa bir oyun üzerine kurulu Hollywood filmi çıktı. Super Mario Bros adındaki filmde, Bob Hoskins ve Dennis Hopper gibi isimler yer alıyordu fakat, filmin karanlık bir atmosferi olduğu için yetişkinlere yönelik olduğu düşünüldü bu yüzden eleştirmenler tarafından pek beğenilmedi.

255’ten fazla oyunda yer alan Mario, bu alanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ayrıca en çok satan video serisidir. Pazardan aldığımız 999.999 in 1 etiketiyle satılan kasetler bu istatistiğe dahil mi?

Gelelim oyundaki karakterlere…

  • Mario: Bowser tarafından kaçırılan Princess Toadstool’u kurtarmak için maceralara atılan karakter zeki, güçlü ve cesurdur.
  • Luigi: Mario’nun erkek kardeşi ve en yakın arkadaşıdır. (Üvey olabilir, bilemiyorum.) Oyunların bazılarında Mario’nun yanında, bazılarında ise ana karakter konumunda olabiliyor.
  • Prenses Toadstool: Mario’nun amacı olan kötü adam Bowser tarafından kaçırılan kraliçedir. Kraliçe, güzel, cesur ve güçlü bir karakterdir.
  • Bowser: Oyunların kötü adamıdır. Bowser, Mario’yu kraliçe’yi kaçırmak için kullanır. Bowser, güçlü ve güçlü bir karakterdir.
  • Toad: Kraliçe’nin sadık hizmetkârlarından biridir. Mario’ya oyunlar boyunca yardım eder.
  • Yoshi: Mario’nun arkadaşı ve arabasıdır. Yoshi, Mario’yu taşır ve düşmanları yiyebilir. (Pac-Man’ı hatırlattı.)
  • Koopa Troopas: Bowser’ın hizmetkârlarından biridir. Hani şu uçan kaçan kanatlı olan kaplumbağalar var ya… Hah… İşte onlar…
  • Goombas: Bowser’ın hizmetkârlarından biridir. Şu yer cücesi kahverengi yaratıklar… Defalarca öldüğümü hatırlıyorum.
  • Piranha Plant: Hepimizin en gıcık olduğu karakter olabilir mi? Yeşil tünellerin içinden bir anda fırlayan çiçekleri hatırladın mı?

Peki ya senin en sevdiğin Mario oyunu ve karakter hangisiydi?

Daha fazla bu tarz öneri için Oyun kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca aramıza katılmak isterseniz Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsiniz❤️