Bugün 17 Temmuz Dünya Emoji Günü! Evet yanlış duymadın, son yıllarda 17 Temmuz Dünya Emoji Günü olarak kutlanıyor. Pek çok marka bu özel günü eğlenceli bir şekilde kutluyor. Hemen hemen herkesin severek kullandığı emojiler, sosyal medya kullanımında da oldukça önem taşıyor. Peki, sosyal medyada emoji kullanımının önemi nedir? Hadi birlikte inceleyelim.

Sosyal Medyada Neden Emoji Kullanmak Gerekir?

Sosyal medya, sürekli değişim gösteren dinamik bir yapı olarak bilinir. Trendlere ayak uydurma becerileri ne kadar iyi olursa, kişisel ya da işletme hesapları için sonuçlar da o kadar iyi olur. Sosyal medya verilerine göre paylaşımlarda her gün 700 milyondan fazla emoji kullanılıyor. Peki, neden?

Ruh Halini İfade Eder

Emojiler, online iletişim dilinde ruh hallerini ifade etmek için kullanılan en güzel ve en doğru yoldur. Yüz yüze iletişimde nasıl jest ve mimiklerle duygu durumumuzu ifade edebiliyorsak, sosyal ağlarda da bunu emojiler yardımıyla yapabiliriz. Mesajlaşırken, post ya da story atarken gülümsüyor muyuz, kızgın mıyız ya da mutsuz muyuz bilinmeyebiliyor. Bu durumu netleştirmenin yolu da elbette emojilerden geçiyor!

Evrenseldir

Emojilerin tam olarak ne kadar önemli olduğunu gösteren bir başka neden de evrensel oluşudur. Her dilden insan, anlamlarını tercüme etmek zorunda kalmadan emojileri anlayabilir. Bu nedenle, emojiler takipçi sayını ve beğenilerini genişletmek için kullanabileceğin önemli bir araçtır diyebilirim.

Marka Gelişimine Katkı Sağlar

Sadece Instagram’ın aktif aylık kullanıcı sayısı 800 milyonu aşıyor. Bu nedenle pek çok şirket, sosyal medyada etkili iletişim için yatırım yapıyor. Her gün yayınlanan milyarlarca gönderi içinde kendi alanını oluşturmak gerçekten zor olabilir.

Markalar ve Influencer’lar, sponsorluk bağlamında bile günlük olarak emojilerden yardım alıyor. Bunun temel sebebi ise bu şekilde daha fazla yorum alarak, hedeflenen beğeni ve yorumları artırma fırsatına sahip olmaları. Sen de sosyal medya gönderilerindeki beğenileri ve yorumları artırmak için emojilerden faydalanabilirsin.

Ayrıca işletme hesapları için emoji kullanmak, müşterilerle iletişim kurma konusunda oldukça önemli. Özellikle genç Y kuşağı ve Z kuşağı ile yenilikçi bir biçimde iletişim kurmak için emojiler mükemmel bir yoldur.

Son olarak emojilerin, görsel pazarlamanın önemli bir yönü olduklarını söylemek mümkün. Emojiler, paylaşımlarında kelime sayısını azaltarak onları görsel olarak daha çekici hale getirir.

Sen bu konuda ne düşünüyorsun?
Daha fazla bu tarz içerik için Bilim-Teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsin.

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.