“Evet” demek oldukça kolayken “hayır” demek her zaman o kadar kolay olmayabilir. Kişiler arasında iletişim kurarken “evet” ve “hayır” sözcükleri, göründüğünden daha fazla anlam ifade edebilir. Örneğin genellikle “evet” demek, uyumlu ve açık olma gibi pozitif anlamları ifade ederken; “hayır” demek ise daha çok aykırı, tartışmacı ve kapalı olmayı ifade eder. Elbette bu sadece bir yanılgıdan ibarettir. Bu yanılgı düşüncenin sonucunda da pek çok insan “hayır” demekten çekinir. Peki, nasıl hayır deriz?

Hayır Diyememenin Nedenleri Nelerdir?

  • Hayır diyememek, değer verdiğimiz kişileri kırmamak ve duygularını incitmemek için ortaya çıkan bir durum olabilir.
  • Bazı durumlarda ise karşı tarafa bencilmiş izlenimi vermemek için hayır denilemeyebilir.
  • Kişi kendisine hayır diyecek kadar güvenmiyor olabilir.
  • Hayır demenin karşı tarafta olumsuz etki bırakacağı bu nedenle kendisini sevmeyeceği düşüncesinden kaynaklanabilir.

Kısaca pek çok insan, takdir görmeyi “evet” kelimesiyle bağdaştırır.

Hayır Demek Neden Önemlidir?

Hayır demek, istemediğimiz ya da bizi zora sokacak durumlardan uzak durmamızı sağlar. En önemlisi de; kendimize olan saygımızı korumamız açısından önemlidir. Bazı durumlarda, karşı tarafın saygısını ve takdirini kazanmak için “hayır” diyeceğimiz durumlara “evet diyebiliriz. Bu, kendi isteklerimizin önüne karşı tarafın isteklerini getirmemize neden olur. Elbette sevdiğimiz insanların mutluluğu önemlidir fakat istemediğimiz bir durumu başkaları istiyor diye yaşamamıza gerek de yok.

Ayrıca sürekli her istenen şeye evet demek, çevremizdeki insanların bize olan saygısınız kaybetmesine de yol açabilir. Bu da sağlıklı ilişkiler kurulmasının önüne geçer.

Nasıl “Hayır” Deriz?

Eğer tüm bunları bilmene rağmen hâlâ “hayır” diyemiyorsan, işte işine yarayacak birkaç öneri;

  • Yapmak istemediğin bir şeyi, neden yapmak istemediğini açıkla.
  • “Hayır yapamam” demek çok kaba geliyorsa, maalesef, müsait değilim gibi daha yumuşak kelimeler tercih edebilirsin.
  • İstemediğin durumun, üzerinde bırakacağı etkiyi ifade edebilirsin. Örneğin; hayır seninle nişana gelmek istemiyorum çünkü kendimi orada rahat hissetmediğim için üzülüyorum.
  • Kabul etmek istemediğin tekliflere karşı alternatif sunabilirsin. Örneğin; seninle nişana gelemem ama yarın bir kahve içebiliriz.
  • Belki kelimesini hayatından çıkar. Eğer hayır yerine belki diyorsan, bu karşı taraf için evet olarak algılanabilir ve seni zor duruma sokabilir.

Daha fazla psikolojik öneri için Psikoloji kategorimizi ziyaret edebilirsin. Yazarlarımız arasına katılmak istersen @listeliyoruz_ hesabından bizi takip edip DM atabilirsin💖

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.