Bugün, komedinin usta ismi Jim Carrey’nin 62. doğum gününü kutluyoruz!

Bu özel günü onurlandırmak adına, Carrey’nin unutulmaz rolleri ve büyüleyici performanslarıyla dolu bir film derlemesi hazırladık. Gel, birlikte bu eşsiz yetenek ve eğlence dolu kariyere göz atalım!

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan (IMDB / 8.3)

Romantik / Bilim Kurgu – 1 saat 48 dakika

Sil Baştan filminde sevgilisini tamamen unutabilmek için hafızasını sildiren Clementine’in trajikomik öyküsü anlatılıyor. Clementine hafızasını sildirdikten sonra yeni biriyle tanışır. İlk başlarda mutluluğu yakaladıklarını zanneden çiftin iletişimi her geçen biraz daha kötüye gider.

Truman Show (IMDB / 8.1)

Komedi / Bilim Kurgu – 1 saat 43 dakika

Truman, rahat ve huzurlu bir yaşam sürmektedir. Eşiyle mutludur. İş yerinde herkes kendisine saygı gösterir. Bir gün yıllar önce ölen babasını sokakta görmesiyle her şey tepetaklak olur. Peşi sıra gelen aksaklıklar Truman’ın yaşadığı hayatı sorgulamasına neden olur.

A Series of Unfortunate Events / Talihsiz Serüvenler Dizisi (IMDB / 7.7)

Komedi / Macera – 1 saat 48 dakika

Son derece zengin bir ailenin Violet, Klaus ve Sunny Baudelaire adlarındaki 3 çocukları, muazzam bir gelecek ile yetim kalmışlardır. Kendilerine kalan bu büyük mirası, anne ve babalarının bir yangında can vermelerinin ardından kullanabilmeleri için en büyük kardeşlerinin, uygun yaşa gelmesini beklemeleri gerekmektedir.

Jim & Andy: The Great Beyond (IMDB / 7.6)

Belgesel – 1 saat 34 dakika

Jim Carrey, baş döndürücü Andy Kaufman performansı üzerinden yaşamın, gerçekliğin, kimliğin ve kariyerin anlamını sorguluyor. Binlerce seçenek, sınırsız eğlence. Carrey’ye Altın Küre kazandıran Aydaki Adam’da çizdiği Kaufman portresini ele alan yapım, Emmy’ye aday gösterildi.

Man on the Moon / Aydaki Adam (IMDB / 7.4)

Komedi / Belgesel – 1 saat 58 dakika

Aydaki Adam, televizyon tarihinin en sıra dışı komedyenlerinden biri olan Andy Kaufman’ın hayatından kesitler sunuyor.

Dumb & Dumber / Salak ile Avanak (IMDB / 7.3)

Komedi / Dram – 1 saat 53 dakika

1994 yılında gösterime giren film, Jim Carrey’in dünya çapında tanınmasını sağlamıştır. Filmde davranışları ve sakarlıklarıyla herkesi canından bezdiren iki arkadaşın yaşadığı maceralar anlatılıyor. Filmin 1995 yılında dizisi de çekildi. Farrelly kardeşlerin yönettiği Salak ile Avanak filminin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler: Jeff Daniels, Karen Duffy, Mike Starr ve Lauren Holly

The Majestic (IMDB / 6.9)

Romantik / Komedi – 2 saat 32 dakika

Bir gün geçirdiği bir trafik kazasını sonrasında önce bilincini, sonra da hafızasını kaybeder. Ardından kendini kimliksel olarak tamamen yenilenmiş ve başka birinin kimliğini üstlenmiş bir şekilde küçük bir Amerikan banliyösünde bulur. Başladığı yeni hayatından kendi bile, tümüyle habersizdir.

Liar Liar / Yalancı Yalancı (IMDB / 6.9)

Komedi / Gerilim – 1 saat 27 dakika

Fletcher Reede, toplum içerisindeki saygınlığını ve işindeki başarısını söylediği yalanlara borçludur. Her gün onlarca kişiye yalan söyler ve bundan hiç rahatsız olmaz. Oğlu doğum gününde babasının hiç değilse bir gün boyunca yalan söylememesini diler. Dileğinin kabul edilmesiyle birlikte Fletcher için kabus dolu bir gün başlar.

The Mask / Maske (IMDB / 6.9)

Komedi / Suç – 1 saat 41 dakika

Aynı adlı çizgi filmden uyarlanan aksiyon, komedi, fantastik türündeki filmde hayatı bulduğu bir maske ile değişen Stanley Ipkiss’in yaşadığı maceralar anlatılıyor. Senaryosunu Michael Fallon ve Mike Werb’in yazdığı The Mask’ın yönetmen koltuğunda Chuck Russell oturuyor. Filmde Jim Carrey’e eşlik eden diğer oyuncular: Cameron Diaz, Peter Greene, Nancy Fish ve Richard Jeni.

Ace Ventura: Pet Detective / Budala Dedektif (IMDB / 6.9)

Komedi / Gizem – 1 saat 26 dakika

Ace Ventura, kaybolan hayvanları bulup geri getirme ve çalanların niyetlerini öğrenme konusunda uzmanlaşmış, ucuza çalışan bir özel dedektiftir. Miami Dolphins futbol takımının maskotu olan balina Snowflake ligin final maçı olan Superbowl’a kısa bir süre kala kaybolur.

Yes Man / Bay Evet (IMDB / 6.8)

Komedi / Romantik – 1 saat 44 dakika

Carl Allen, kendisine ne teklif edilirse edilsin ”hayır” der. Tüm önerilere ve sorulara da aynı cevabı verir. Bu durumdan sıkılan Carl, profesyonel yardım görmeye başlar. Aldığı yardımlar işe yarar ve daha pozitif biri olmasını sağlar. Artık daha pozitif biridir ve her şeye ”evet” demektir. Ancak her şeye evet demesi başının belaya girmesine neden olacaktır.

Özgün senaryosuyla dikkat çeken ve toplam 9 ödül kazanan Yes Man’in oyuncu kadrosunda Bradey Cooper ve Zoey Deschannel de yer alıyor.

Bruce Almighty / Aman Tanrım (IMDB / 6.8)

Komedi / Fantastik – 1 saat 41 dakika

Benim en sevdiğim filmlerinden biri… Bruce Nolan, New York’lu bir televizyon muhabiridir. Bruce her şeyden şikayet etmekte ve tanrıya yakarmaktadır. Tanrı bir gün bu yakarışlara cevap verir ve Bruce’nin karşısına bir insan olarak çıkar ve kendi gücünü ona verir kısa bir süreliğine. Komedi de işte başlar Bruce artık bir tanrıdır…

Me, Myself & Irene / Ben, Kendim ve Sevgilim (IMDB / 6.6)

Komedi / Dram ‧ 1 saat 56 dakika

Eyalet polisi Charlie’de çoklu kişilik bozukluğu vardır. Bir yanı ne kadar kibar ve ağırbaşlı ise diğer yanı o kadar sinirli ve saldırgandır. Charlie hem suçlularla hem de sürekli ortaya çıkan diğer karakteriyle mücadele etmek zorundadır.

23 Numara (IMDB / 6.4)

Gerilim / Gizem – 1 saat 41 dakika

Walter’ın hayatı 23 numara adlı bir romanı okumasıyla tamamen değişir. 23 sayısını takıntı haline getiren Walter’ın psikolojisi günden güne kötüye gider. Kendisine ve çevresindeki insanlara zarar vermeye başlar. Suç, dram, psikolojik gerilim türündeki filmin yönetmen koltuğunda Joel Schumacher oturuyor.

Sonic the Hedgehog / Kirpi Sonic (IMDB / 6.5)

Komedi / Aksiyon – 1 saat 40 dakika

Kirpi Sonic, peşine düşen yetkililerden kurtulup, şeytani doktorun elinde bulunan yüzükleri geri almaya çalışan Sonic’in hikayesini konu ediyor. Hükümet, insan biçiminde bir kirpi olan Sonic’i yakalamak için peşine düşer. Devlet görevlileri her yerde Sonic’i aramaya başlar.

How the Grinch Stole Christmas / Grinç (IMDB / 6.3)

Komedi / Gerilim – 1 saat 45 dakika

Grinch, Noel’i çalmak için göreve çıkan, ancak genç bir kızın cömert tatil ruhuyla kalbini değiştiren alaycı bir huysuzun hikayesini anlatıyor. Komik, iç açıcı ve görsel olarak çarpıcı, Noel ruhunun gücünü anlatan evrensel bir hikaye.

Fun with Dick and Jane / Dick ve Jane İşbaşında (IMDB / 6.2)

Komedi / Dram – 1 saat 31 dakika

Dolgun maaşlı kurumsal işlerini kaybeden evli bir çift, yaşam standartlarını korumak için banka soymaya başlar.

The Cable Guy / Baş belası (IMDB / 6.1)

Komedi / Gerilim – 1 saat 36 dakika

Steven, kız arkadaşıyla birlikte yaşadıkları evden kız arkadaşı tarafından kovulmuştur ve kendi evine çıkmak zorunda kalmıştır. Evine kablolar bağlatmak isteyen Steven, bu iş için çağırdığı kablocuyla tanışınca oldukça şaşırır. Zira bu kablocu, normal hayat için fazlasıyla fantastik birisidir.

Mr. Popper’s Penguins / Babamın Penguenleri (IMDB / 6.0)

Komedi / Çocuk – 1 saat 34 dakika

Eşinden boşandıktan sonra hayatına son derece rutin bir şekilde devam eden iş adamı Tom Popper’in hayatı, babasından kendisine miras kalan altı penguenle değişir. Önce penguenleri bir hayvanat bahçesine vermeyi düşünen Tom, çocukları penguenlere bayılınca, evini bir kış parkına çevirmeye karar verir.

Bonus

Kidding (Imdb / 8.0)

Dram (2 Sezon)

Jeff, diğer adıyla Bay Pickles, çocuk televiyonunda sevilen bir figürdür. Eşi, iki oğlu, kız kardeşi ve babası ile mutlu bir aile yaşantısı süren Jeff’in hayatı bir anda alt üst olur. Bu nazik adam, acımasız bir dünyada hayatta kalmaya ve akıl sağlığını korumaya çalışır.

Tekrardan iyi ki doğdun Jim Carrey!

Daha fazla bu tarz içerik için Sinema kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️