Neden eskileri özleriz? O zamanki tertemiz çocukluğumuzu mu özleriz, yoksa hayatın hiç peri masallarında anlatıldığı gibi olmadığını gördüğümüz için mi o günlere dönmek isteriz? Büyüdükçe insanlarda eskiye dönme, nostaljik hisler ortaya çıkmakta gördüğüm kadarıyla… Buna ben de dahil… Aklınıza hangi diziler, çizgi filmler, filmler ya da müzikler geliyorsa hepsini izleyip, dinleyip o günleri hatırlamaktayız hepimiz. Bugün Eski Disney Channel yapımlarını hatırlatacağım sana..

Karşında 14 adet dizi ve ek olarak 3 adet çizgi film!

1) Kim Possible

Hafif bir süper kahraman teması olan bir yapımla geçmişe gidelim. Kim Possible ismindeki genç kızımızın, dünyayı kötülüklerden kurtarmasını konu olan bu yapım ilk başlarda çocuklar için yayın hayatına başlasa da yetişkinlerin de büyük beğenisini kazanmıştı. Bunu tam olarak izlediğimi söyleyemem ama 2002 ve 2007 yılları arasında yayınlanan yapımın tarayıcı oyunlarını oynamışlığım var.

2) Waverly Büyücüleri

Bu diziyi şahsen oturup baştan sona izlemişliğim olmasa da birçoğumuzun belki en az bir kez izlediği bir yapım olabilir. Yapımın baş karakteri Alex (Selena Gomez), yaşadığı hayattan sıkıldığı için anne ve babasının hiç tanışmamış olmasını dilemişti. Bilinen ilk manifest sanırım ki, o dileği kabul olmuştu ve böylece 2007 yılından 2012 yılına kadar sürecek olan macerası başlamıştı.

3) Jessie J

Hayallerinin peşinden koşmak isteyen bir genç kız (Debby Ryan), New York’a hayallerini kovalarken kendini eski bir modelin çocuklarının bakıcısı olarak bulur. Severek izlediğim bir yapımdı kendisi ve çocukken Debby Ryan ve Selena Gomez’i hep karıştırırdım. 2011 ve 2015 yılları arasında süren yapımı izlemeyen var mıdır?

4) Zack ve Cody Güvertede

Zack ve Cody’nin Lüks Yaşamı ve bu yapımı aynı maddeye koyacağım. Tek yumurta ikizleri olan Zack ve Cody’nin maceralarını izleyerek büyüyen nesil, ne şanslı nesildir. Dünyayı dolaşan bir geminin içinde turistler, ünlü bir lisenin öğrencileri dolu… İlk yapım olan Zack ve Cody’nin Lüks Yaşamı 2005 ve 2008 yılları arasında, Zack ve Cody Güvertede ise 2008 ve 2011 yılları arasında yayın hayatını sürdürmüştür.

5) İyi Şanslar Charlie

“Duncan Ailesi” için bir sürpriz doğum olan Charlie’ye her bölümde tavsiyeler verildiği ve günlük videolar ile hayatını hatırladın mı? Tarihteki ilk “Vlogger” diyebilir miyiz? 2010 ve 2014 yılları arasında yayınlanan bu dizi en sevdiklerim arasındaydı.

6) Hannah Montana

2006 ve 2011 yılları arasında yayın hayatını sürdüren bu yapımda; 16 yaşında “Miley” ismindeki bir gencin hayatına dalıyoruz. Miley sıradan bir genç olsa da, onun ikinci bir kişiliği vardır, o da Hannah Montana’dır.

7) Phil Zaman Yolculuğunda

Zamanda yolculuk teması her zaman ilgimi çekmiştir. 2004 yapımı olan diziyi, çıktığı zaman 7 yaşında olsam da ve ilk bilgisayarla 2005 yılında tanışsam da izleyerek büyümüştüm. 22. yüzyıldan 21. yüzyıla tatile gelen Diffy Ailesi’ni hatırlıyor musun?

8) Austin ve Ally

2011 ve 2016 yılları arası süren yapım olan dizimiz tam bir müzikaldir. Ally, yetenekli bir müzisyenin müzik kariyeri Austin’in videosunu yayınlaması ile başlar.

9) Liv ve Maddie

Görünüşte ikizler ama kişiliklere birbirine zıttır. Liv bir Hollywood yıldızı, Maddie ise okuduğu lisenin basketbol takımında görev almaktadır ve bir süre sonra Liv’in Hollywood macerası biter ve aile evine geri döner. 2013  ve 2017 yılları arasında yayın hayatını sürdüren yapımı hatırladın mı?

10) Esrarengiz Kasaba

Yine ikiz kardeşlerin olduğu bir yapım… Dipper ve Mabel Pines, aileleri tarafından yaz tatilinde amcaları yanına gönderilir ve biliyorsun ki, o yaz tatili olaysız geçmeyecektir. 2012 ve 2016 yılları arasında yayın hayatını sürdüren bu yapım, çok tatlı ve bir o kadar da fantastikti. Jenerikteki alkış sesine kulak ver! 🙂

11) Phineas ve Ferb

“Lanet olsun sana Ornitorenk Peri…” bu repliği hatırladın mı? Okurken bile doktorun sesi kulaklarında çınlayacaktır. Adını yazıyorum; Dr. Heinz Doofenshmirtz… Ama nasıl okuyacağınız size kalmış 🙂 2007 ve 2015 yılları arasında yayın hayatını sürdüren bu çizgi dizi, 2024 yılında yeni sezonuyla geri dönecek.

12) Bakıcım Bir Vampir

Sen çocuğunu bir vampire emanet eder misin? Ethan’ın annesi ve babası kardeşlerine bakamayacağını düşünerek “Sarah” isminde bir bakıcı tutar ama onun bir vampir olduğundan habersiz olarak… 2011 ve 2012 yılları arasında yayın hayatını sürdüren bu dizi gençlere hitap etmektedir…

13) Bir Çift Kral

Chiago’lu genç ikizler Brady ve Boomer bir ada ulusunun tahtının mirasçıları olduğunu keşfetmesiyle birlikte 2010 ve 2013 yılları arasındaki hayatımıza damga vurmuştur.

14) Köpek Stan Yazıyor

Bir baba, birbirleriyle geçinmekte zorlanan üvey kardeşler olan Tyler ve Avery için bir köpek sahiplenir ama konuşan bir köpek… 2012 ve 2015 yılları arasında süren bir yapımdır kendisi.

15) Violetta

Son dizimizin konusu genç yaşta annesini kaybeden bir kız olan Violetta’nın annesinden miras kalan müzik yeteneğini keşfetmesiyle 2012 ve 2015 arası sürecek bir macera başlar.

Son bonus olarak; 2 adet yapımı sona bıraktım… 🙂

16) Zil Çalınca

2012 ve 2013 yılları arasında kısa süren yayın hayatı olsa da, bir Türk yapımı olan Zil Çalınca’yı eklemeden yazıyı bitiremezdim.  Elif Ceren Balıkçı ve Miray Daner gibi isimleri söylemem yeterlidir sanırım.

17) Shake It Up

Benim çocukluk aşkım olan Bella Thorne ve günümüzde örümcek adamın yeni sevgilisi olan Zendaya’nın oynadığı o meşhur dizi… CeCe Jones ve Rocky Blue adlı dansçı olma hayali kuran iki genç kızın maceralarını hatırlıyor musun?

Daha fazla bu tarz içerik için Sinema kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️