Günümüzde modern yapılaşma ile mimari de yeni tasarım boyutları her gün hızla değişmekte. Öyle ki sıradanlıktan sıyrılıp farklı ve yeni tasarım şekillerini artık binalar da görebiliyoruz. Bu tasarımlar bizlere hem ilgi çekici hem de sıra dışı olarak yansıyor. Yaşam yerlerimizi çeşitlendirmek ve renklendirmek adına bir etkisi olduğunu da dile getirebiliriz. Bu nokta da bu yapıların turizmi ve mimariyi güçlendirici bir etki kattığını da eklemeliyiz. Bu gün beraber bu yapıları inceleyelim istedim :

1 – Kanada / Habitat 67

Bu yapı bir mimarın tez projesi fikri ile ortaya çıkmış bir yapıdır. Moshe Safdie tarafından tasarlanan bir konut kompleksidir. Mcgill Üniversitesindeki mimarlık programı tez çalışması adına gayet önemli bir yapıdır.

2 – Çin / The Piano House

Tasarımı ile oldukça göz dolduran Çin de bulunan mimari yapı bir grup öğrenci tarafından tasarlanmıştır. Müzik alanında eğitim veren sanat dostu bu yapı içinde bulunan gösteri merkezleri ile sanat programları da geçekleştirmektedir.

3 – Amerika / Oculus

En ilgi gören tren garı olan ‘Oculus’ adlı bu yapı mimar ve mühendis olan Santiago Calatrava tarafından yapılmıştır. En pahalı metro istasyonu ve tren garı olarak etkinliğini sürdürmekte olan bir yapıdır.

4 – Çekya / Dancing House

Prag da bulunan bu mimari yapı bir sigoRta şirketi tarafından kendi binası olarak yapılmıştır. Sonradan içinde bir Fransız restoranı ve çeşitli firmaların bulunduğu bir iş merkezine dönüştürülmüştür. Bu yapının mimarları Vlado Milunic ve Frank Gehry ‘dir.

5 – İngiltere / King Alfred Tower

Uzunluğu ve üçgen tasarımı ile dikkat çeken bu bina savaşların sona erişini kutlamak adına yapılmış bir anıt yapıdır. Henry Hoare tarafından yaptırılmıştır. Şu anda müze olarak ziyaretçi kabul etmektedir.

6 – ABD / Kansas City Library

Kansas da bulunan ve oldukça ilgi gören bu yapı bir kitap ve okuma kampanyası ile kurulmuş büyük bir kütüphanedir. Ardından eğlence merkezlerini de içinde bulunduran bir yapıya dönüşmüştür. Eğitime ve kitap okuma alışkanlığına verdikleri önemi temsil etmek adına bu tasarımı tercih etmişler.

7 – Türkiye / ERÜ Uzaybimer

Kayseri de bulunan Erciyes Üniversitesinin kurduğu ERÜ Gözlemevi, Uygulama ve Araştırma Merkezi farklı mimarisi ile oldukça ilgi çekmekte. Burada astronomi ve uzay bilimleri öğrencilerini yanı sıra mühendislik ve matematik bölümlerinden öğrenciler de staj yapabiliyorlar. Şu anda bu yapı astronomi çalışmaları ve eğitimini sürdürmektedir.

8 – Barselona / Casa Mila

İlgi çeken tasarıma sahip olan bu mimari yapı ‘taş ocağı’ ismiyle de anılmaktadır. Mimar Antoni Gaudi tarafından varlıklı bir ailenin adına inşa edilmiştir.. Şu an içinde daire ve ofislerin bulunduğu bir rezidans olarak kulanılmaktadır.

9 – Belçika / Atomium

Brüksel de bulunan bu yapı Expo’58 Dünya Fuarı için inşa edilmiştir. Yapının tasarımı mühendis Andre Waterkeyn’e aittir. Şu anda içerisinde restoran, aktivite salonları ve okul etkinlikleri için bir alan bulunmaktadır.

10 – Polonya / Krzywy Domek

Sopot şehrinde bulunan bu bina çarpık ev olarak da anılmaktadır. Yapımı 2004’te gerçekleşmiştir. Olduça ilgi gören ve turizmi canlandıran bir yapıdır. Şu anda Rezydent adlı bir alışveriş merkezini bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Keyifle okumanızı dilerim!