Ankara’ya bir seyahat planlıyorsan doğru yerdesin! Başkent Ankara’nın gezilip görülecek pek çok noktası var. Pek çok tarihi ve doğal güzelliği barındıran şehir için harika bir gezi rotası hazırladık. Hazırsan başlayalım! 💖

Anıtkabir

Ankara’ya gelindiğinde gezilmesi gereken ilk duraklardan biri Anıtkabir’dir. Anıtkabir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyaret edebilir, ülkemizin ve milletimizin tarihini daha yakından incelemek için uzun soluklu, duygusal bir yolculuğa çıkabilirsin.

Kelime Müzesi

Türkiye’nin ilk Kelime Müzesi Ankara’da açıldı! Şermin Yaşar tarafından Türkçe kelimelerin, atasözlerinin ve deyimlerin anlamını çocuklara ve gençlere öğretmek amacıyla kurulan bu müzeyi mutlaka rotana eklemelisin. Kelime Müzesi’nin yakınında Rahmi Koç Müzesi ve Ankara Kalesi yer alıyor. Bir günde birçok noktayı görmek için bir gününü ayırabilirsin💖

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi; Nazım Hikmet’in, Bülent Ecevit’in, Yaşar Kemal’in ve daha pek çok ünlü ismin yattığı; Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının infaz edildiği cezaevi olarak biliniyor. Yaşanan pek çok acının ardından 2010 yılında müzeye çevrilen Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’nın karanlık yüzünü ortaya koyuyor.

Kuğulu Park

Kuğulu Park’ı mutlaka duymuşsundur. Kafa dinlemek, bankta kuşların sesini dinlemek, biraz da kuğu görmek için bu küçük parkı ziyaret edebilirsin!

Mavi Göl

Ankara’nın denizi yoksa gölleri var. Hafta sonu güzel bir piknik yapmak ve yeşille buluşmak istersen, rotanı Mavi Göl’e çevirebilirsin. Üstelik alanda oyun parkları ve yürüyüş yollarının yanı sıra su bisikleti, basketbol ve voleybol alanları gibi çeşitli seçenekleri olan alanlar da bulunuyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi

1940’lı yılların köy yaşamına göz atmak ister misin? Asma köprü, köy evleri, su ve yel değirmenlerinin yanı sıra eşek ve tavuk gibi pek çok hayvanı da bir arada görebilirsin! Müze özellikle sonbaharda harika görünüyor, bizden söylemesi.

Hamamönü

Adını bir Türk boyu olan Oğuzların Bayındır boyu beylerinden Karacabey’in yaptırdığı çifte hamamdan alan Hamamönü’nde tarihi evlerin arasında kaybolabilirsin! İstiklal Marşı’nın yazıldığı ve günümüzde Mehmet Akif Ersoy Müze Evi olarak kullanılan yapı ve bu yapının içerisinde yer aldığı Mehmet Akif Ersoy Parkı da Hamamönü’ndeki önemli durakları arasında.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Ankara’ya gelindiğinde mutlaka uğranılması gereken noktalardan biri de Kurtuluş Savaşı Müzesi. Koridorlarında yürürken nasıl bir tarihin yattığını hissedeceğine eminiz.

Bonus: Hogwarts Express Cafe

Harry Potter hayranlarının kendilerini evinde gibi hissedeceği bir mekan önerisiyle geldik! Hogwarts Express Cafe, tamamen Harry Potter hayranlarına özel tasarlanmış. Ayrıca fotoğraf çekinebileceğiniz, aksesuarlardan faydalanabileceğiniz ve aksesuar alabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Seçmen Pasta alarak hangi sınıfa ait olduğunu da bulabilirsin!

Şimdiden iyi eğlenceler💖

Daha fazla bu tarz öneri için Seyahat kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.