Yenidoğan bebek cilt bakımı oldukça önemlidir. Bebeklerin cildi mükemmel gibi gözükse de henüz epidermis tam olarak gelişmemiştir ve bu nedenle hassastır. Yenidoğan cildinin kalınlığı, pH’ı ve geçirgenliği, yetişkinlerin cildinden farklıdır. Bir yenidoğanın cildi, yetişkin cildine göre dış etkenlere ve hasarlara karşı daha savunmasızdır. Hassas olan ciltlerinin doğal fonksiyonunun bozulmaması ve temasa bağlı tahrişin yaşanmaması için özel bir bakım rutini gerekir.

Bebek Cildinin Yetişkin Cildinden Farkı Nedir?

Bebeklerin cildi, yetişkin cildi ile karşılaştırıldığı zaman, bebek cildinin %20 ila %30 oralarında daha ince olduğu görülür. Bebek cildinde kuruluk eğilimi ve nem kaybı daha fazladır. Üstelik hassas olan ciltleri alerjilere ve tahrişlere daha yatkındır.

Yenidoğan Bebek Cilt Yapısı Nasıldır?

Cilt vücudun en büyük organı olarak bilinir. Yenidoğanlarda, cildin en ince ve üstteki koruyucu tabakasına epidermis adı verilir. Kolajen ve elastin, dermiste bulunan iki proteindir. Bu iki protein, deriye destek ve esneklik sağlar. Yağ ve lenf dokusunu içeren en içteki tabaka hipodermis; epidermis ve dermis için taban oluşturur.

Bebeklere Cilt Bakımını Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yenidoğanların derisi yapısal ve işlevsel açıdan farklıdır. Bunun için hassas cildi zararlı etkilerden korumak her ebeveynin önemli bir görevdir.

Bilinmesi gereken bazı ipuçları şu şekildedir:

Nemi cilde hapseden, kuruluğu önleyerek ciltte kalıcı bir nemlenme sağlayacak ürün kullanmak, deri bariyerinin olgunlaşmasına ve yenilenmesine katkı sağlayarak cildini koruyacaktır.

Yenidoğan Bebeklerin Cildi İçin Özel Bir Ürün Kullanmak Gerekir Mi?

Bebeklerin vücudunun tamamını kaplayan verniks tabakasıyla dünyaya gelir. Cildi kaplayan kremsi tabaka, bebeğin sağlığı için oldukça faydalıdır. Üstelik bebek dış dünyaya adapte olmaya çalışırken de bu tabaka sayesinde rahatlıkla korunur. Yine de bebek birkaç gün sonra yağ ve ölü deri hücrelerinden oluşan bu katmanı kaybeder. Bu durum sebebiyle çevresel faktörleri de göz önünde bulundurduğumuzda yenidoğanlara özel cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Özellikle bebek yağı, yenidoğanların kuruyan ciltleri için iyi bir nemlendirici görevi görür. Ayrıca vitamin bakımından zengin bileşenlerle hazırlandıkları için içeriğindeki vitaminler sayesinde cilt için oldukça besleyicidir.

Daha fazla bu tarz içerik için Anne-Çocuk kategorimize göz atabilirsin. Ayrıca aramıza katılmak istersen Listeliyoruz Instagram adresinden bize mesaj atabilirsin❤️

Yazan:

Alev Ateş

Sadece 27.